0 $0.00 Empty cart

  Gel paste colour Wilton Black

  We have in stock > 5 pcs On Thursday it is available for personal delivery or by courier at your home.
  0x
  This product can be bought even cheaper in larger packaging:
  $5.88 $5.11 excl. VAT

  Black gel paste colour ideal for colouring covering and modelling pastes.

  This black gel paste colour is ideal for colouring marzipan, smartflex paste, gum paste and other covering and modelling pastes. To gain bigger density and elasticity for modelling, add Tylo powder. The colour is ideal for example for colouring buttercream and sponge cake bases for spooky cakes. You can dilute the colour with a small amount of alcohol and use it for covering areas on modelling and covering pastes with a brush. For lighter shades, add white. The colour can be added to buttercream and sponge cake mixes or macaroon mixes. The colour is gluten free, so it is suitable for making cakes for coeliacs.

  Wilton colours are packages in a tub with content of 28.35 grams.

  These concentrated gel paste food colours from Wilton should be added in relative small amounts, it is advisable to try them on a bit of dough first to establish the correct dosage. The colours can be mixed and thus create your own color shades.

  Note: Colours Red-Red Christmas redblack can have an effect on the flavour of the coloured paste if added in big amounts. If you need to colour large red areas on cakes it is better to you Red No-taste colour. If you want to colour the pastes black, we recommend using a dark-coloured covering paste (for ex. chocolate) as a base, and then you will need only a small amount of black colour to achieve the desired colour.

  If you need a smaller amount of a paste, you can choose one of our fully-covered covering sugar pastes.

   

  Weight 30 g
  Netto váha 30 g
  Barva Černá
  This product is included in: Gel (paste) paints

  Product ingredients

  kukuřičný sirup, E422, cukr, voda, barviva: E153, modif. škrob, E406, E202, E330, E331

   

  Wilton

  Wilton, americký sen. Vše začalo v roce 1929, kdy Dewey McKinley Wilton, s pomocí své ženy, založil malou cukrárnu v Chicagu. Pak přišla krize akciového trhu a ekonomická i lidská deprese. Kolem zuřila vysoká nezaměstnanost, a Wilton přesto našel na trhu mezeru, začal dodávat luxusní svatební dorty pro slavné hotely a kluby v Chicagu. Dnes je Wilton světovou jedničkou v oblasti cukrářských nástrojů i surovin. 

  At our eshop we prefer AZO FREE colors. What is it?

  If the product is labeled AZO FREE or also abbreviated AZ, or in the composition you will not find any of the following pigments, it means that it does not contain azo colors Tartrazine E102, Guinoline Yellow SY E104, Yellow SY E110, Azorubin E122, Ponceau 4R E124, Allura Red E129. These substances may adversely affect the activity and attention of children.

  No opinions yet

  Add Own Rating

  Garance bezplatného vrácení zboží


  Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

  Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

  Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

  My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

  Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

  V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

  PNM International s.r.o.
  U1 - Průmyslový park Karviná
  Závodní 540/51
  735 06 Karviná - Nové Město

  Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

  Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

  Buy together

  Gel paste colour Wilton Black

  Gel paste colour Wilton Black

  $10.13

  Likewise

  Contact us

  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.