0.00 € Empty cart

  Lustre dust colour AF (greem) 5 g/tub

  Fine green lustre dust is ideal for creating lustre effects on covering and modelling pastes, marzipan and chocolate.

  Detailed Product Description
  Expired goods
  The product is no longer sold

  Fine green lustre dust is ideal for creating lustre effects on covering and modelling pastes, marzipan and chocolate.

  This fine green lustre dust colour is ideal for creating glossy lustre effects on covering and modelling pastes, marzipan and chocolate. This lustre dust colour can be applied on white paste-covered cakes. It will create a perfect lustre effect on amusing and romantic festive cakes. This green lustre dust will add gloss to water creatures and other animals and 3D figures. Green lustre will brighten up flower leaves, children motifs and abstract shapes. To apply the powder dust use a fine brush and apply on a still soft paste.  If the paste does not absorb the glitter, cover the surface with edible glue or gel. You can also dilute the colour with a little alcohol and draw thin and thick lines with a brush. You can add the colour to buttercream or white chocolate intended for fine decorations.

  This green lustre dust colour is used to decorate chocolate, buttercream, cream, sugar and modelling pastes, marzipan, butter and semifreddo. It will add lustre effects and glossy shine to your creations. You can either colour your products by directly adding it to the paste or by decorating the surface. We recommend dusting the product with a brush, or drawing and colouring in clear shapes after mixing the dust with a little alcohol. The colour can be used as it is or you can mix it with another colour to get new shades.

   

  Weight 5 g
  Barva Zelená
  This product is included in: Powder paint with glitter, Sale

  No opinions yet

  Add Own Rating

  Garance bezplatného vrácení zboží


  Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

  Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

  Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

  My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

  Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

  V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

  PNM International s.r.o.
  U1 - Průmyslový park Karviná
  Závodní 540/51
  735 06 Karviná - Nové Město

  Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

  Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

  Buy together

  Lustre dust colour AF (greem) 5 g/tub

  Lustre dust colour AF (greem)…

  17.48 €
  Save 0.12 €
  Lustre dust colour AF (greem) 5 g/tub

  Lustre dust colour AF (greem)…

  10.14 €
  Save 0.12 €

  Contact us

  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.