0 $0.00 Empty cart

  Impression and embossing mat grass desing - Falaments

  We have in stock 3 pcs On Monday it is available for personal delivery or by courier at your home.
  0x
  $3.10 $2.56 excl. VAT

  This impression mat with the design of waving grass will enable you to create original decoration son covering pastes, which you can then use to cover festive cakes, cupcakes and other desserts.  Roll out the paste a mat dusted with icing sugar and then press the impression mat onto the paste surface. You can use a rolling pin to do that. You can make only some decorative parts on cakes, such as ribbon bands, ribbons and other ornaments. You can achieve the effect of grass on cakes, or parts imitating reeds in a pond. To finish off the grassy effect, use liquid, gel paste or dust colours. This designs is excellent for imitations of running water in a river.  You can also pour melted chocolate on the mat  and when set you can use it to decorate cakes and mini desserts. Spread the melted chocolate evenly on the mat and leave to set, peel off carefully. To make the chocolate release easier, spray the surface of the mat with spray oil. Afterwards you can cut the chocolate sheet or cut out small shapes with which you can decorate mini desserts, cakes, and other desserts. To get luxurious look, use colour sprays. For easier work with the chocolate sheet, use heated up cutters and knives.

   

  The impression mat will create plastic decorative surface, it is suitable for making pralines, but also for rolling out almond dough or covering pastes.

  Mat size: 40 x 25 cm

  Design size: 2 mm

  Weight 15 g
  Netto váha 15 g
  This product is included in: Impression and structural foils, Structure pads

  No opinions yet

  Add Own Rating

  Garance bezplatného vrácení zboží


  Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

  Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

  Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

  My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

  Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

  V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

  PNM International s.r.o.
  U1 - Průmyslový park Karviná
  Závodní 540/51
  735 06 Karviná - Nové Město

  Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

  Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

  Contact us

  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.